Tek bacağı topallayan azgın bir atım ben, sağa sola koşuşturmalarım sahibimin beni vuracak olmasından korktuğum için kendimi sevdirme çabası değil. Dedim ya, bir atım ben. Tek bacağı topallasa da atlar koşar.

İnsan,sever. Kalbi kırılmış olsa da sevdiğinin onu vuracağını bilse de sever.
Kırık kalp koleksiyoncusu olduğundan değil, her uyanışta bir defa daha sarılmalar. Yaradılışına itaat ettiğinden, sever.

Bir daha hiç kimseyi onun kadar sevebilecek miyim sorusu? Ne bir ata nede bir insana yakışır. Hatta bazı sözler hep bir beden büyük edilir ki, bir sene sussanız dahi kimse fark etmesin diye. İşte bundandır, suskunluklarımız. 

Kendi kendine konuşan bir suskun yürek benimki de işte. Kullanmaktan kaçındığım her kelime, içinde senin geçtiğin bir diyalogdan hatıra. Uzun süre suskun kalınca şunu anladım. Biz tam ayrılmıştık ki kelime arşivimin de stokları tükenmişti. Kötü tesadüfler ile her şey de bir hayır arama arasında gidip geldiğim dönem, işte tamda bu zamanlara denk geliyor.

Öyle bir ayrılmışız ki “de” ve “ki” ekini bile ayırmadan yazmak isteyecek kadar. İmla ile ters düşüyorum bazı geceler çünkü elini bıraktıktan sonra sadece kalemine sarılmış bir adama, bu kadar ayrılık fazla.

İçinde alıntılar olan bir hayatı miras bırakacağım sana. Bir daha içinden hiçbir şey almaya cesaretin olmayacak, dediğim günden bu yana yaklaşık beş yüz seksen gün geçti.
Bu süreçte artık devletimiz mirastan da vergi alıyor. Belki de geçmişte de alıyordu ama benim ne üzerine konacak ne de hiçbir sevdiğime bırakabilecek bir mirasım yoktu. Tozlu radyolarım, pikabım ve plaklarım dışında.

İşte tam bu anda içinden gam yüklü lokomotifler geçiyordu şarkının. Bir kamyonun üstü açık kasasından notalar döküldü, yüreğimin tümsekli asfaltına. Ben tek bacağı topallayan bir atım dedim, tümsekli asfaltlar benim neyime?

Hiçbir terazinin kefesine sığmayan ve hiçbir kantarın doğru tartamadığı bir kalbim var benim. Duygusal bir senkronizasyondan ziyade fizik kanunlarına göre atmakta olan. Ben tek bacağı topallayan bir atım dedim, fizik kanunları benim neyime?