Yaban hayatını anlatan belgesele öyle bir kaptırmışım ki; gözlerimi yeniden açtığımda sabah ezanı çoktan okunmuştu. Çok az camisi olan bir şehirden dört cevapsız çağrım, belimde de ağrım vardı. Kanepede yatmanın en sevilmeyecek tarafı uyanabilirsen omurganda ağrıdır herhalde. Uyanabilirsen dedim sakın bu cümleyi atlama. Azrail, uykuda gelir bazen. Kendini Azrail ilan edenler de sizi uyuttuklarını zanneder.

Merhaba, bir gazete ilanında sekiz punto ile hükümsüz bırakabileceğim hüviyet. Merhaba, otobüs duraklarında reklâmlarını göz ucu ile süzdüğüm bankanın vadesiz hesap özeti. Merhaba, ödünç verdiğim ve bana üç yıl sonra geri dönmüş olan kitabım.

Giyinip toparlanmak üzere olduğumda gözüme ilk çarpanlar sizsiniz, önce sizlere merhaba. Yattığı gafil uykusundan uyanamayan sersemler en sonda size günaydın.

Beni en son aramasını istediklerim neden ben uyanmadan, hattın öbür ucunda yerini almış bekliyorlar? Muhtaç olduğum kudret damarlarımda ki asil kanda mevcut, ya muhtaç olduğum ses?

Sesini, zikrinden ve fikrinden arınmış duru sesini duymayı çok isterdim. Beni tanıyan sokakların köşe başlarında herkesten bir günaydın önce, senden gelecek bir sesi işitmeyi.

Kendimi fotoğraflarda görsem bile tanıyamayacak kadar yabancıyım suretime, ama kulaklarım aşina sesine, nefesine, gününe, güneşine, aydınlık bir günün çağrısı, günaydın deyişine.

Üç tane maceracı, dağın birinde kamp kurmuşlar ve çok uzaktan kamera yardımıyla kış uykusundan uyanmalarını bekledikleri ayıyı takibe koyulmuşlar. Hatta ona bir isim vermişler kestane.

Genç bir ayının, kış uykusundan uyanışını seyre koyulmuş fakat vedası eksik bir uykunun teslimiyetine evet demiş vahşi bir atım ben, salon kanepesinde pineklemekten memnun.

Bir harfi eksik alfabe, tek pulu eksik tavla, maça kızı eksik iskambil destesi gibiyim. Yüreğim, hüzzam makamı bir beste ve tek notası eksik.

Günaydın.