gramafon

İki bin on iki yılının bu kadar hüzzam geçmesinin tek nedeni, geri sayımı kaçırmış olmam değildi sanırım. Gece yarısından sonra çatallaşmış işemem ve yerleri kirletmemde değildi elbet.

Yılbaşı gecesi için çok güzel bir çamaşır almıştın string olanlardan hani. Ama biz ev partisi yapmıştık ve yatılı misafirlerimiz vardı. Nedenini bilmediğimiz bir şekilde sevişirken çok ses çıkarıyorduk ve o gece sadece uyumayı yeğlemiştik.

Acaba bu yüzden mi geride bıraktığımız yılda çaldığımız tüm kapılar kapalıydı ve hiç sekmeden fonda hüzzam makamında şarkılar çalıyordu?

Bence sebebi buda olmamalı.

Bir demet milli piyango almıştık hani, amorti bile çıkmamıştı. İki bin on iki yılının en iyi öğrettiği şeylerden biri talih oyunlarında yeterince şanslı olmadığımı kavramam olmalıydı ki. Bu yıl hiç milli piyango biletim yok. Ama kütüphaneme milli mücadeleyi anlatan yeni kitaplar eklemeyi ihmal etmedim.

Bu yıl milli piyango ile milli mücadele arasında gidip geldiğim için iyi geçmemiş olabilir miydi acaba? Ama benim her günüm bir başka mücadele örneği değil miydi? Milli bayramlarda bile bir mücadele içinde değil miydik ulusça?

Ben geçtiğimiz üç yüz altmış beş günü hiç sevmedim. Tahminimce siz de sevmediniz. Bu onu daha fazla sevimsizleştirdi ve can atıyorsunuz dimi duvar takvimlerinizi yenisi ile değiştirmeye.

Takvimler değişince her şey değişecek mi peki ?

Mesela sevdiğim kadın fikrini değiştirecek mi? Ya da üst komşum şikâyetini geri alacak mı? Ama o her şeyden şikâyet ediyor en az ananem kadar.

Özetle gideni geri getiremeyeceğimiz bir yılı daha geride bıraktık, hatta ben sizden çok önce geride bıraktım. İki bin on iki yılında çoğunuz gibi bende kaybettim hatta kaybettik.

Kaybettiklerim içinde en çok aklımı özlüyorum demişti Mark Twain.

Mark Twain’i kaybetmemizin üzerinden 102 yıl geçti ve insanlar, hem geçen günlerini hem de yitirdikleri akıllarını kayıp hanesine yazmayı sürdürüyorlar. Takvim yapraklarının arkasında hala yemek tarifleri veriliyor ve oğlunuz olursa adını Mehmet koyun demeye devam ediyor. Eğer öyle olmasaydı, istatistik olarak her beş erkekten birinin adı Mehmet olmazdı dimi?

Arkadaşlarımın çoğunun babasının adı Mehmet ve onlar hiç takvim yaprağı kopartmıyor.

Merhaba iki bin on üç bu gece tüm dünya milletleri olarak sana gireceğiz. Üzülme ama hiç çıkmamak üzere değil. Kaybetmek için hiç değil.