Çapak, nar ve su

Gözlerin

Çarşıdan alınan bir tane narın, eve gelir gelmez kendini imha etmesini ve bin parçaya bölünmesini seyreder gibi seyrettim, film şeridi gibi gözlerimin önünden geçen hayatımı.

Demek ki dedim; bende parçalanmıştım bu nar gibi, her yana dağılmıştım, parça tesirli bomba gibi.

Sonra dedim ki kendi kendime evdeki hesap çarşıya uymazmış.

Her açıdan bıkkındım, çok acıdan da bitkin. Yılgındım, sonbahar kadar, döküp saçmıştım yapraklarımı, sonra dedim ki kendi kendime, baharı bekleyen kumruları var menekşe saksıları dizili balkonumun.

Aşk, iki gönül arasında kurulmuş bir köprü iken, ayrılıklarımız o köprüden atlamak suretiyle intihar.

Kabul edin benim kadar mazoşistsiniz. Kabul edin hormonlarınız aşk, aşkınız savaş, savaşlarınız ölüm, ölümleriniz dua, dualarınız toprak. Toprağınız kurak.

Siz değil misiniz sabahlarını uyandığında yüzüne su süren? Yüzüme yüzünü sürüyorum ey sevgili, bir avuç su şehir şebekesinden avuçlarıma akan.

Her sabah gözlerimle vedalaşan çapağa duyulan saygı sensin. Başka türlü sana kavuşmak imkânsız çünkü.

Share on Facebook27Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Pin on Pinterest0Email this to someone

Yorumlar

Yorum

1 Yorum

  1. Burcu

    Leonard Cohen nasıl bir adamdır? Nasıl bir adamdır ki Hallelujah şarkısını yazarken kaleminden böyle kelimeler çıkmıştır…Neler yaşamıştır, neler düşlemiştir ve böyle bir şarkı yazmıştır. Şarkının her kelimesi farklı bir güzellikte ama bana en çok ” Aşktan öğrendiğim tek şey; silahını senden önce çekmiş birini nasıl vuracağın oldu” kısmı dokunuyor.

Yorum yap